Erişim kontrolü, tesislerin girişine izin verildiğinde kimin girme yetkisi olduğunu ve hatta hangi bölgeleri ziyaret etmelerine izin verildiğini seçmesine izin veren şeydir. Yetkili kişi sayısına ve bölge sayısına bağlı olarak, herhangi bir güvenlik gereksinimi kümesine uyacak çok çeşitli seçenekler mevcuttur. 

Avantajları ve uygulama alanları ile beş farklı erişim kontrolü türü:

Manuel Erişim Kontrolü

Manuel erişim kontrolü için, insanlar kapı görevlileri, yöneticiler veya müşteri hizmetleri temsilcileri gibi belirli erişim noktalarını güvenceye almak için kullanılır. Tesislere girmek isteyen insanları tanımlar ve önceden tanımlanmış kriterlere göre karar verebilirler. Örneğin, bir konser salonuna girmeden önce bilet sunan bir kişi. Bu genellikle sinemalardan, tiyatrolardan, hayvanat bahçelerinden ve tema parkları gibi insanlardan önceden bilgi almanın zor olduğu ve kimliklendirmenin gerekli olmadığı çok sık kullanılan erişim noktalarında uygulanır. 

Mekanik Erişim Kontrolü

Mekanik erişim kontrol senaryolarının, mekanik teknoloji bir erişim noktası sabitlemek için kullanılır. Bunun yaygın bir örneği, uygun bir tuşa sahip bir silindir kilit olacaktır - bu genellikle evlerde veya garajlarda kullanılır. 

Elektronik Erişim Sistemleri

Gelişmiş güvenlik gereksinimleri olan binalar için, erişim noktalarını güvenceye almak için elektronik erişim kontrolü kullanılabilir. Bu tür erişim için, bir kişinin geçebilmesi için okuyucuya doğru kimlik bilgilerine sahip bir kart, çip veya diğer araçlar sunulmalıdır. Bu aynı zamanda bölgeden kimin ne zaman geçtiğini de kaydeder. 

İki tür Elektronik erişim sistemi vardır: 

1. Bağımsız Sistemler 

Bunlar tek erişim noktaları için kullanılır. Erişim kararı, bağımsız bileşende yerel olarak erişim izinleri temelinde verilir. Bu sistemler kablolu değildir, yani kurulum gereksinimleri kablolu kontrollerden daha azdır, yerinde zaman tasarrufu sağlar ve bileşenlerin kolayca yenilenmesini sağlar. Kablolu çevrimiçi erişim kontrolüne karşı bağımsız erişim bileşenleri kullanarak, konum veya mevcut site altyapısı nedeniyle geleneksel olarak erişim kontrolünün mümkün olmadığı siteler için, bir erişim kontrol çözümünü daha etkili bir şekilde uygulamak için bağımsız bir bileşen kullanılabilir. Bağımsız bileşenler hem çevrimiçi hem de bağımsız bileşenlerin bir kombinasyonu ile daha büyük bir erişim kontrol sistemine entegre edilebilir. Buna ek olarak, tesis dışı erişim noktalarını entegre etmek kolaydır ve daha büyük sistemlere entegrasyon imkanı sağlar. Dijital Silindirler, Mekatronik (Elektronik ve Mekanik kombinasyon) Silindirler ve Elektronik Kilitler.

2. Çevrimiçi Sistemler

Yüksek erişim hızına sahip daha büyük birimler için kullanılır, bunlar kabloludur ve ana sistemin erişim kontrol yazılımına bağlanır. Bileşenler ve yazılım arasındaki gerçek zamanlı mesaj alışverişi nedeniyle bu sistemlerle yüksek güvenlik seviyeleri elde edilebilir. Ek olarak, bir alarm sistemi, asansör kontrolü vb. birçok diğer sisteme dahil edilebilen arayüzler vardır. 

Mekatronik Erişim Kontrolü

Daha fazla güvenlik sağlamak için elektronik ve mekanik bir kombinasyon da kullanılabilir. Bu durumda, elektronik sistem ilk olarak kullanılan kartı / kodu / diğer ortamları kontrol eder ve ancak bunu geçtikten sonra kapıyı açmak için mekanik kilit üzerinde bir anahtar kullanılabilir. Bu tür bir kombinasyon genellikle yüksek güvenlik gereksinimleri olan ofislerde, özel konut binalarında ve sunucu odalarında kullanılır. 

Fiziksel Erişim Sistemleri

Fiziksel erişim sistemleri, erişim kontrolü ve güvenliğinde önemli bir rol oynar - bir kilit veya erişim kontrol sisteminin kalitesi ne olursa olsun, kapı veya fiziksel erişim sistemi aşılabilirse, bu çok az önemlidir. Bu nedenle, fiziksel erişim sistemi bütünsel olarak ve güvenlik gereklilikleri doğrultusunda izlenmelidir. Fiziksel erişim sistemlerine örnekler: 

  • Sensör bariyerleri
  • Yarım boy turnikeler
  • Tam boy turnikeler
  • Tripod turnikeleri
  • Döner kapılar
  • Güvenlik kilitleri

İster konut ister ticari olsun, erişim kontrol sistemleri, binaları yetkisiz kişilerden korumak için hayati öneme sahiptir. Gereken güvenliğe geniş bir şekilde göz atmak ve bir yerin, yolcuların ve içindeki eşyaların güvenliğini sağlamak için lider bir erişim kontrol çözümleri üreticisine danışmak önemlidir.