Tarihte bilinen en eski kilitler Eski Mısır ve Babil'de yaklaşık 6000 yıl önce kullanılan basit bir ahşap formda kullanılan anahtarlardan oluşuyordu ve günümüzde dünyada en çok kullanılan eşyalardan biri olma özelliğini hala koruyor. İnsanlığa binlerce yıl boyunca güvende kalmak için hizmet veren anahtarlar, basit formlarında bu yana çok yol aldı.

21. yüzyıla kadar “uzanan elektronik erişim kontrol” (EEK) sistemleri, standart anahtarların yerini alan elektronik kilitler, yazılımlar ve kimlik bilgilerini kullanır. EEK son derece özelleştirilebilir, bu da bir binanın, kasanın veya bölmenin güvenliğini artırmak ve yetkili kişilere erişim vermek isteyen herkes için iyi bir seçenek haline getirir.

EEK Sistemlerinin Bileşenleri:

  • Kapı okuyucular: İki tür okuyucu vardır: kart ve biyometrik. Kart okuyucular, bir kart kullanarak girişe izin verir. Biyometrik okuyucular genellikle yüksek güvenlikli alanlar için kullanılır.
  • Tuş takımları: Bu cihazlarla kullanıcılar giriş yapmak için belirli bir kod girer. Okuyucularla birlikte kullanıldığında en güvenli yollardan birini sunarlar.
  • Kimlik Bilgileri: Kimlik bilgisi, tuş takımına yazılan bir PIN veya şifreyi ifade eder; bir buton, radyo frekansı tanımlama (RFID) kartı, akıllı kart veya akıllı telefon; veya parmak izi, avuç içi, retina taraması veya yüz tanıma gibi biyometrik bir kimlik bilgisi.
  • Sensörler: Bazı EEK sistemleri, yangın, duman, kızılötesi, karbon monoksit, doluluk ve hareket sensörleri ile kapı açık bırakıldığında veya zorla açıldığında bir alarmı tetikleyen kapı sensörlerini içerir.
  • Elektrikli kilit donanımı: Bu ekipmanlar, kapıyı kilitlemek ve kilidini açmak için EEK sistemi ile birlikte çalışır. Uygun kapı konstrüksiyonuna bağlıdır, ancak elektrikli kilitler, elektrikli çıkış cihazları veya anahtarları içerebilir.
  • Asansör kontrolörleri: Asansörlü binalar için, bu sistemler asansör kapısını açmak için bir kimlik bilgisi talep ederek güvenlik sağlar.
  • Kontrol panelleri: Elektronik kilitlere bağlı olarak, bir kimlik bilgisi sağlandığında kapıların kilidini açmak için kapıları tetikler. EEK sistemleri olan binalarda, genellikle gözden uzaktırlar.
  • Yönetim yazılımı: Erişim kontrol yönetimi yazılımı, etkinliği kaydetmek, raporlar oluşturmak ve kullanıcılara ziyaretçileri yönetme, tarih ve saat kısıtlamaları ve hızlı bir şekilde tek bir bilgisayardan veya akıllı telefondan kimlik bilgileri ekleme ve kaldırma gibi seçenekler sunmak için bir internet ağı kullanır.

Türleri

İki temel EEK sistemi türü vardır:

Ağ Bağlantılı Sistemler

Ağa bağlı bir sistemdeki kapılar, kimlik bilgileri, okuyucular, kontrol panelleri ve diğer bileşenler internet üzerinden yönetim yazılımı ile bağlanır. Bir cihaz birden fazla kapıyı kontrol ettiğinden, ağa bağlı sistemler acil kilitlenmeleri ve hatta uzak konumlardaki kapıları kontrol etmeyi sağlar.

Bağımsız Sistemler

Bu sistemin kendi işlemcisi, kontrol paneli ve okuyucusu vardır; kapıda programlama gerektirir. Bağımsız sistemlerin kurulumu kolaydır ve ağ bağlantılı sistemlerden daha düşük maliyetlidir, bu da onları düşük güvenlik endişeleri olan binalar için bütçeye uygun bir seçenek haline getirir.

Yararları

EEK'nin birçok potansiyel faydası vardır, örneğin:

1. Çalışanların güvenliğini artırmak

2. Çeşitli ihtiyaçlara uyan özelleştirilebilir seçenekler

3. Her çalışan için farklı erişim ayrıcalıkları ve süreleri ayarlayabilme

4. Mekanik kilitlerden daha fazla güvenlik

5. Kimin gelip gittiğinin ayrıntılı kayıtları ve raporları

6. Suçluların içeri girmesini engellemek

7. Özel kimlik bilgileri oluşturma yeteneği; örneğin, bir temizlik ekibine sadece Cumartesi öğleden sonra çalışan bir kimlik belgesi vermek

8. Kayıp veya çalıntı kimlik bilgilerinin kolayca değiştirilmesi

9. Hassas verilerin ekstra koruması

10. Kapıları uzaktan kontrol edebilme

11. Hırsızlığın azaltılması

12. Birden fazla özelliği kontrol etme yeteneği

13. Video izleme ile kullanırken güvenliği artırma

14. Birden fazla kapı için yalnızca bir kimlik bilgisine ihtiyaç olması

15. Çalışanlar ve ziyaretçiler için izinleri görüntüleme, yönetme ve denetleme

16. Kimlik bilgilerini kolayca ekleme ve kaldırma yeteneği

17. Kayıp ya da çalıntı anahtar sorununu ortadan kaldırmak

18. Kopyalanan anahtarları önleme

19. Bir çalışan şirketten ayrıldığında kilitleri değiştirme ihtiyacını ortadan kaldırır

EEK Ne Zaman Düşünülmeli?

Uyumluluk için

Elektronik erişim kontrol sistemleri bazı sektörler için gerekli standartları karşılamaya yardımcı olabilir. Örneğin, kredi kartı kullanıcı verilerini kabul eden, işleyen, ileten veya depolayan herhangi bir işletme, bu işletmenin boyutuna veya işlem sayısına bakılmaksızın, “Veri Güvenliği Standardına” tabidir .

Benzer şekilde, hastaneler, sigorta şirketleri, doktor ofisleri ve sağlık kayıtlarını saklayan diğer işletmeler sektörel düzenlemelere uymalıdır . EEK sistemleri sadece bu tür veriler için gelişmiş güvenlik sağlamakla kalmaz, aynı zamanda uyumluluk için gereken raporları da oluşturabilir.

Hassas Verileri Korumak için

EEK sistemi, hassas verileri veya fikri mülkiyeti depolayan işletmeler için iyi bir seçenektir, çünkü kapıları yalnızca belirli alanlara ve kişilere erişime izin verecek şekilde özelleştirmek mümkündür.

Genel Güvenliği Artırmak İçin

Kayıp, çalınan veya kopyalanan bir anahtar bina için bir güvenlik tehdidi olursa, EEK sistemi bu riski ortadan kaldırabilir. Kullanıcılar kimlik bilgilerini etkili bir şekilde kaldırabilir, ekleyebilir ve değiştirebilir. EEK, iki faktörlü kimlik doğrulamanın kullanılmasına izin vererek güvenliği önemli ölçüde artırır. Örneğin, bir çalışanın girmek için hem akıllı telefonu hem de PIN kodunu kullanması gerekebilir . Bir EEK sistemi suçluların içeri girmesini de zorlaştırır; davetsiz misafir bir kapıyı zorladığında bir uyarı gönderir.

Denetim için

EEK yönetim yazılımı, her bir kapının açılıp kapanmaya çalışıldığı zaman ve tarihi veren denetim izleri yapabilir. Bu, tedarik dolaplarında, sunucu odalarında ve değerli eşyaların bulunduğu diğer yerlerde yardımcı olabilir. Denetim parkurları, çalışılan saatleri de doğrulamak için çalışan takip sistemleri ile birlikte de kullanılabilir.

Erişim Sürelerini Özelleştirmek için

Belirli kapılara erişimi belirli zaman ve tarihlerle veya belirli çalışanları belirli zaman ve tarihlerle sınırlıyor olsun, EEK her kapı ve her çalışan veya ziyaretçi için tamamen özelleştirilebilir.

Hiç şüphe yok ki, anahtarların icadı, tarihte güvenlik açısından en önemli icattı. Eski Mısır ve Babil yaratıcılığı müzelerde nesillere ilham verirken, Elektronik Erişim Kontrolü bildiğimiz erişimi değiştirecek!